موبایل مارکتینگ؛ استراتژی‌هایی برای افزایش نرخ تبدیل و فروش

   بازاریابی موبایلی یا موبایل مارکتینگ (Mobile Marketing) یکی از انواع استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ است. موبایل مارکتینگ با هدف دسترسی به گروه هدف استفاده‌کننده از تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و سایر تجهیزات همراه اجرا می‌شود. موبایل مارکتینگ از طریق وبسایت، SMS، MMS، شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌ها اجرا می‌شود.

   امروزه تلفن‌های هوشمند راه‌های دسترسی و ارتباط با برندهای تجاری را دگرگون کرده‌اند. هر فعالیت قابل انجام از طریق کامپیوتر، از باز کردن یک ایمیل تا خواندن محتوای یک وبسایت، از طریق گوشی‌های هوشمند انجام می‌گیرند.

  موبایل مارکتینگ از کانال‌های توزیعی مختلف برای ترویج و تبلیغ محصولات و خدمات، استفاده می‌کند. بازاریابی موبایلی از تکنولوژی‌های مدرن موبایلی مثل خدمات مبتنی بر موقعیت جغرافیایی فرد استفاده می‌کند.

 

چرا بازاریابی موبایلی اهمیت دارد؟

 

بازاریابی موبایلی

 

با موبایل، آینده بازاریابی در دستان شماست!

 

  • کافی است به روند صعودی مدت زمان استفاده از دستگاه‌های موبایل در مقایسه با دسکتاپ نگاه کنیم. ادامه این رشد صعودی دور از انتظار نیست. در روزگار کنونی، قابلیت حمل موبایل هوشمند به کاربر این امکان را می‌دهد که در هر جایی به جهان دسترسی داشته باشد.

 

  • شرکت گوگل امکان پیش‌بینی جستجوهای اینترنتی از طریق موتور جستجوی خود در دستگاه‌های موبایل را فراهم کرده است. الگوریتم جدید گوگل ابتدا نسخه موبایلی وبسایت‌ها را بررسی می‌کند.

 

  • در سال 2015، میزان استفاده از موبایل، از میزان استفاده از کامپیوتر بیشتر بود و 51% از زمان صرف‌شده در اینترنت را به خود اختصاص داد.

 

  • گوگل اعلام کرده استکه از پایان سال ۲۰۱۵ میزان جستجو با گوشی‌های تلفن همراه از تعداد جستجوهایی که توسط کامپیوتر، فراتر رفته است.

 

  • ۸۰٪ کاربران اینترنت، گوشی هوشمند دارند.

 

 

مزیت‌های موبایل در مقایسه با کامپیوتر:

 

−        دسترسی مشتریان به سرویس‌های سریع در هر زمان و هر مکان

−        جدایی‌ناپذیر بودن موبایل از زندگی

−        موبایل تنها برای خرید الکترونیک نیست. بلکه در فروشگاه‌های فیزیکی هم استفاده می‌شود.

−        بازاریابی پیامکی

−        موبایل ریسپانسیو بودن صفحات وب یکی از شاخص‌های رتبه‌دهی گوگل است.

 

موبایل مارکتینگ

موبایل مارکتینگ

 

استراتژی‌های برای بهینه‌سازی بازاریابی موبایلی

 

   برای موفق شدن در بازار دیجیتال، برند شما باید یک استراتژی بازاریابی موبایلی قوی داشته باشد. با دانستن این موضوع که هر موبایل به طور متوسط 150 الی 200 بار در روز چک می‌شود، می‌توانید با ارائه محتوای با کیفیت و تمرکز بر روی استراتژی‌های بازاریابی موبایلی، برند خود را به خوبی ترویج کنید.

 

1. ریسپانسیو باشید: قدم اول برای ساختن یک استراتژی بازاریابی موبایلی، این است که مطمئن شویم محتوایمان، در موبایل به درستی دیده شود. این کار باعث می‌شود که فرد محتوا را در موبایل و تبلت به همان خوبی که در کامپیوتر مشاهده می‌کند ببیند.

 

2.تجربه کاربری را بهبود دهید: تمام جنبه‌های استراتژی تجارت الکترونیکی موبایلی‌تان را برای بهتر شدن UX سایتتان تجزیه و تحلیل کنید. چک کنید که هر صفحه به طور یکنواخت و بدون خطا اجرا شود. صفحه‌ها در برنامه‌های دیگر با خطا روبرو نمی‌شوند و یا به صفحه‌ای دیگر ریدایرکت نمی‌شوند. می‌توانید در سایت نظرسنجی بگذارید و کاربران را نسبت به اشتراک‌گذاری تجربه خرید موبایلی‌شان تشویق کنید.

 

3.شخصی سازی اطلاعات و داده‌ها: یکی از نکاتی که باید در نظر داشته باشید؛ مشخصات کاربران مثل سن، جنس، مکان و… برای شخصی‌سازی تبلیغات است.

 

4.موبایل مارکتینگ بر اساس مکان: تبلیغات موبایل براساس موقعیت جغرافیایی، روش دیگری موبایل مارکتینگ است. برای مثال، برخی از  بازاریابان فقط کاربرانی را که در شعاع ۱ کیلومتری آنها قرار گرفته‌اند، هدف قرار می‌دهند.

 

5.پیدا کردن مخاطب صحیح: برای داشتن یک استراتژی موبایلی خوب باید از قبل مشتری ایده‌آل و پرسونای مخاطب را شناخته باشید. سپس با استفاده از پرسونا نوع پلتفرم‌هایی را که باید کمپین را روی آن‌ها اجرا ‌کنید، مشخص کنید.

 

6.کال تو اکشن‌های خود را برای کاربران موبایل در دسترس قرار دهید: یکی از بخش‌های جدانشدنی هر استراتژی بازاریابی‌ کال تو اکشن‌ها هستند. این محتواهای کوتاه و مختصر، بازدیدکننده را مجاب می‌کنند تا قدم بعدی را بردارد و در قیف فروش شما حرکت کند.

 

7.از قابلیت‌های موبایل به خوبی استفاده کنید: موبایل کاربر همیشه همراه او است. پس می‌توانید آگهی تبلیغ را سریع‌تر در اختیار او قرار دهید. این کار باعث می‌شود نرخ کلیک مخاطب در بازاریابی موبایلی افزایش یابد. همچنین می‌توان برای محصول بارکدهایی با قابلیت اسکن با موبایل  طراحی کرد تا فرایند خرید آسانتر شود.

 

8.بازاریابی ایمیلی خود را برای موبایل بهینه کنید: لینک‌های محتوای موبایلی باید در محتوای ایمیلی نیز فعال و قابل کلیک باشند. فرقی نمی‌کند لینک شما به یک تماس تلفنی مشاوره رایگان متصل می‌شود یا به یک صفحه فرود. مهم این است که بازاریابی ایمیلی بهینه شده  برای موبایل، جزو اولویت‌های اصلی هر استراتژی بازاریابی موبایلی باشد.

 

   فرقی نمی‌کند کسب و کار شما آنلاین است یا فیزیکی، مطمئن شوید که مخاطبتان از طریق موبایل به محتوا و محصولات شما دسترسی دارد. همچنین مثل هر استراتژی بازاریابی دیگری، به طور مداوم تحقیقات بازار انجام دهید، کمپین خود را به روز کنید و قیف فروش خود را به نسبت فروشی که داشته‌اید بهینه کنید. با استفاده از بازاریابی موبایلی با کیفیت، می‌توانید نوآوری داشته باشید، مشتریان جدیدی ایجاد کنید، نرخ تبدیل را بالا ببرید و با سرعت بیشتری رشد کنید.

 

وب سایت نگاه نو در حال بروزرسانی می باشد و برخی از صفحات ممکن است موقتا غیر فعال باشند، از اینکه صبور هستید متشکریم

+